Kalisz, to wspaniałe duże miasto niedoceniane przez wielu turystów w naszym kraju. Podobnie jest z miejscowością, o której dziś chcemy Wam opowiedzieć.
Sejny to urocze, stare miasteczko na Podlasiu, znajdujące się w zasięgu wpływów litewskich i polskich. Znaleźć tutaj można również ślady kultury żydowskiej i sztuki sakralnej. Dzięki położeniu na czystych i urodzajnych terenach otoczonych gęstą puszczą obfitującą w jagody i grzyby oraz bliskości rybnych jeziorek, rozwinęły się tu również ciekawe zwyczaje kulinarne.

Na terenie gminy odbywa się kilka festiwali i koncertów, przyciągających w sezonie rzesze gości. Podczas wczasów w tej spokojnej okolicy warto poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z lokalnym folklorem i tradycjami. Aby przybliżyć sobie ciekawą kulturę i sztukę naszych sąsiadów, warto wybrać się do pobliskiego Puńska, w którym znajduje się skansen litewski, oparty na tradycyjnym budynku wiejskiej zagrody. Urządzono tam również Muzeum Etnograficzne, a w sezonie regularnie odbywają się pokazy rękodzieła artystycznego oraz koncerty ludowych pieśni litewskich. Zwiedzanie tego ciekawego miejsca o sporej wartości edukacyjnej i kulturowej pozwoli gościom na kontakt z ludowym folklorem z terenów Litwy.

Podczas wakacji w Sejnach warto również zapoznać się z lokalnymi tradycjami gastronomicznymi i typową kuchnią podlaską. Ciekawym rozwiązaniem okaże się udział w tradycyjnej wiejskiej biesiadzie, podczas której uczestnicy mogą skosztować szeregu typowych dla lokalnej kuchni potraw wiejskich przy wtórze ludowej muzyki. W tutejszej pasiece organizowane są miodobrania, podczas których można skosztować świeżego miodku i innych produktów pszczelich, zakupić upominki, a także wysłuchać opowieści o apiterapii i życiu pszczół. Z kolei w innym gospodarstwie goście mogą przyjrzeć się procesowi wypieku tradycyjnego sękacza i skosztować świeżutkiego wypieku oraz chleba i serów domowej roboty.

Co roku w sierpniu w Sejnach odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, organizowany we wnętrzu tutejszej bazyliki i trwający zwykle przez kilka dni. Miłośnicy kultury żydowskiej powinni z kolei wybrać się do Białej Synagogi, w której bardzo często odbywają się koncerty Orkiestry Klezmerskiej Sejneńskiego Teatru.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>