Zieleniec jest najpiękniejszą chyba dzielnicą miasta Dusznik-Zdrój. Kiedyś była to samodzielna wieś, dzisiaj jednak ten okres przeszedł już do historii. W Zieleńcu panuje niespotykany w żadnym innym miejscu w Polsce mikroklimat, zbliżony swoimi cechami do alpejskiego. Nie ma się co dziwić, w końcu jest to dzielnica najwyżej położona w Sudetach. Zieleniec stanowi wspaniałą bazę wypadową w Góry Orlickie oraz Góry Bystrzyckie, toteż zatrzymuje się tu mnóstwo turystów, dla których są tu niedrogie i wygodne noclegi. Zieleniec wciąż rozwija swoją bazę noclegową, a miejsc ciągle przybywa.

Zieleniec znany jest przede wszystkim z atrakcji sportowych. Jest niezwykle popularnym ośrodkiem narciarskim, posiadającym około 30 wyciągów. Znajduje się tutaj mnóstwo stoków, zróżnicowanych pod kątem trudności tak, by każdy mógł z nich skorzystać – zarówno początkujący, jak i doświadczony narciarz.

Oprócz narciarstwa, prężnie rozwija się tu również kolarstwo. Zieleniec to jedna z miejscowości, położonych na szlaku kolarskim. To właśnie tutaj trenuje każdego roku kadra kolarzy górskich. Ciekawostką jest fakt, że właśnie w Zieleńcu swoją formę trenowała Maja Włoszczowska, która w 2008 roku z olimpiady w Pekinie przywiozła nam srebrny medal. Każdego roku w sierpniu Zieleniec zamienia się w kolarską przystań, tutaj bowiem odbywa się słynny maraton kolarski Klasyk Kłodzki – Mistrzostwa Polski w Maratonie Górskim. Maraton jest najcięższym maratonem kolarskim w naszym kraju, nie brakuje jednak uczestników, chętnych do podjęcia tego wyzwania. Każdego roku liczba uczestników przekracza imponującą wartość 400.

Również w sierpniu swoją imprezę mają miłośnicy kolarstwa MTB. Organizowany jest tutaj Memoriał im. Artura Filipiaka – Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB.

Zieleniec to miejscowość nie tylko dla sportowców, ale także dla osób kochających naturę, spragnionych bliskiego kontaktu z nią, ciszy i spokoju. Dla tych osób przygotowane są wspaniałe tarasy widokowe, z których roztacza się malownicza panorama ziemi kłodzkiej. Ciekawostką jest fakt, że piękno Zieleńca doceniał nawet Fryderyk Chopin, chętnie spędzający tutaj wolne chwile. Zieleniec ma w sobie coś magicznego, o czym nie da się po prostu opowiedzieć. To trzeba zobaczyć na własne oczy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>