Bystrzyca Kłodzka to urokliwe miasto, położone kilkanaście kilometrów na południe od samego Kłodzka – stolicy powiatu. Stare Miasto w Bystrzycy położone jest na miejscu, gdzie wody Bystrzycy wpadają do Nysy Kłodzkiej. W okolicy znaleźć można wiele górzystych terenów, z których znaczna część porośnięta jest gęstym lasem. Mimo całkiem dużego ruchu turystycznego, znajdziemy tutaj też szlaki, gdzie przez cały dzień wędrówki nie spotkamy innego człowieka. Bystrzyca Kłodzka sama jednak także ma czym do siebie przyciągnąć, a turyści mogą znaleźć tu miejsce do spania w kilku hotelach, pensjonatach i większych ośrodkach, a także wielu mniejszych obiektach, gdzie oferuje się gościom noclegi (spis na meteor-turystyka.pl). Bystrzyca Kłodzka i jej baza noclegowa to także domki do wynajęcia, pokoje gościnne oraz pola namiotowe.

W mieście warto wybrać się na spacer po uliczkach, gdzie znaleźć można wciąż wiele ciekawych zabytkowych obiektów. Na bystrzyckim rynku wciąż stoją kamienice, które pochodzą z XVI i XVII wieku. Mieszają się tu różne style, gdyż przez lata rynek trawiły pożary, a pobliskie rzeki wylewały i podmywały fundamenty. Jednym z ciekawszych budynków w mieście jest ratusz, który mieści się na środku płyty rynku, a wybudowany został w latach 1851-1854. Pierwszy bystrzycki ratusz istniał tu już prawdopodobnie w XIV wieku, jednak został on zniszczony podczas wojen husyckich. Kolejny obiekt powstawał w latach 40. XVI wieku, ale spłonął on dwukrotnie i w 1823 został całkowicie rozebrany. Obecny ratusz przedstawia styl renesansowy, został zbudowany na planie prostokąta i posiada wysoką, ośmiokątną wieżę. Budynek ma trzy kondygnacje z równymi rzędami okien. Dzisiaj w ratuszu mieści się Urząd Stanu Cywilnego, biblioteka, szkoła muzyczna, a także bank.

Znaleźć można w Bystrzycy Kłodzkiej (wikipedia.org)  piękne kościoły oraz kaplice. Kościół św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej istniał już na pewno w roku 1336, jednak niewiele wiadomo o tym, jak wtedy wyglądała ta świątynia. Był on rozbudowywany kilkakrotnie, lecz później, podobnie jak inne budynki w mieście, spłonął podczas oblężenia husyckiego. W 1475 roku został odbudowany. Później powstały tu też nowe kaplice i zakrystia, a na początku XX wieku zburzono starą wieżę i postawiono obecną. We wnętrzach zachowały się kamienne elementy z XIII i XIV wieku. Ciekawa jest także chrzcielnica wykuta z piaskowca.

This article has 2 comments

  1. Marek Reply

    Byłem w Bystrzycy Kłodzkiej na wieczorze kawalerskim kolegi. Ciekawa miejscowość…

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>